آموزش زیست

ساخت وبلاگ

امکانات وب

آموزش زیست

مقدمه ای بر درس زیست شناسی برای کنکور ارشد

درس زیست شناسی اصلی ترین درس در رشته تجربی است و همچنین مهم ترین درس است. هر داوطلب کنکور تجربی که می خواهد در یک دوره عالی نجرابی پذیرفته شود باید به خوبی روی درس تمرکز کند و برای مطالعه، تست زنی و جمع بندی استراتژی دقیق و اصولی داشته باشد.

همانطور که در پاراگراف قبل گفته شد، این درس مهمترین درس در رشته تجربی است. دلیل این امر اختصاص دادن بیشترین سؤال و ضرایب به درس است. در دفترچه آزمون آزمایشگاهی در کل 50 سوال درس زیست شناسی وجود دارد و داوطلبان 36 دقیقه فرصت دارند تا به سوالات طراحی شده پاسخ دهند.

نمره کلی که داوطلب در کنکور کسب می کند، رتبه او را در هر گروه، منطقه و مکان مشخص می کند و یک معیار پذیرفته شده فردی است. در این خصوص باید توجه داشت که تاثیر دروس اختصاصی در آزمون تجربی سه برابر دروس عمومی است. به عنوان مثال، اگر دو درس اختصاصی و دروس عمومی ضریب 3 داشته باشند، دروس اختصاصی با ضریب 9 و دروس عمومی با ضریب 3 نمره یکسانی خواهد داشت. در جدول زیر ضرایب دروس زیست شناسی در هر زیرگروه تجربی ذکر شده است.

فصول و بودجه های مهم در زیست شناسی

دانستن بودجه و فصول مهم درس زیست شناسی، درک و میزان دقت شما را در مورد هر مبحث تغییر می دهد و ناآگاهانه به شما این امکان را می دهد که تمرکز بیشتری روی فصل های مهم و به راحتی قابل تست داشته باشید و بهتر یاد بگیرید. در جدول زیر تعداد سوالات کنکور زیست شناسی هر فصل زیست شناسی در تمامی کنکورهای نظام جدید فصل به فصل به تفصیل آمده است.

شایان ذکر است که اگر قسمتی از سال را مشاهده کردید که سوالی مطرح نشد، تصور نکنید که سوالات آن مبحث به هیچ وجه در آزمون نمایش داده نمی شود، بلکه مباحث مربوط به آن بخش قطعا با بخش های دیگر، بنابراین، تست های دیگر. برای کنکور دولتی تجربی طراحی شده است.بر این اساس، آسان‌ترین فصل‌ها برای تست در کلاس دوازدهم عبارتند از:

اطلاعات از نسلی به نسل دیگر منتقل می شود، اطلاعات در سلول ها و مولکول های اطلاعات جریان می یابد

در تمامی آزمون های برگزار شده سوالات ترکیبی نیز ارائه می شود که تعداد آن ها سال به سال متفاوت است. برای دستیابی به نمرات عالی و تعادل در برنامه درسی زیست شناسی دبیرستان، تسلط کافی بر تمام فصل ها و موضوعات مورد نیاز است.

شرکت در آزمون سراسری نیز مانند هر آزمون دیگری دارای یک سری شرایط، معیارهای عمومی و ضوابط اختصاصی است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شرایط می توانید مقالات زیر را مطالعه کنید.

1. روش های تدریس زیست شناسی را با رویکردهای زمینه محور ادغام کنید

وقتی دانش آموز بتواند دلیل و معنای مطالبی را که در اطرافش می آموزد بیابد و احساس کند که این موضوعات با زندگی او مرتبط است، بدون شک بهتر و عمیق تر یاد می گیرد. معلمان زیست شناسی نیز می توانند به راحتی مفاهیم و موضوعات درس را با موقعیت های واقعی مرتبط کنند و دانش آموزان را به درس علاقه مندتر کنند.

2. دانش آموزان را تا حد امکان به کار گروهی تشویق کنید

معرفی مفاهیم و یادگیری پایدار در تمامی رشته ها از جمله زیست شناسی، یادگیری مشارکتی و تعاملی است. در این رویکرد، معلمان باید از دانش آموزان بخواهند که به صورت گروهی برای انجام تحقیق یا جمع آوری اطلاعات، ارتباط با یکدیگر در مورد یافته ها و نتایج و انجام آزمایش ها و تجزیه و تحلیل داده ها کار کنند.

3. روش های آموزش زیست شناسی مبتنی بر تحقیق را نادیده نگیرید

هدف رویکرد پژوهش محور این است که دانش آموز آنچه را که قبلاً به خوبی درک کرده است، بیاموزد، نه آنچه دیگران به او منتقل کرده اند.

در این روش دانش آموز باید احساس کند که سوال پرسیده شده در واقع مال خودش است.سپس، با ابزار مناسب، باید مشاهده کنید، اطلاعات را سازماندهی کنید، نتیجه گیری کنید، برای خود و دیگران بنویسید؛ در کلاس زیست شناسی با دیگران بحث کنید و همکاری کنید تا به نتایج دلخواه برسید.

4. کاربرد آموخته های خود در آموزش زیست شناسی بسیار موثر است

معلمان زیست شناسی باید شرایطی را فراهم کنند که دانش آموزان بتوانند آموخته های خود را در موقعیت های جدید آزمایش کرده و به کار گیرند. این مطالعات نباید به مباحث نظری دانشجویان محدود شود. به عنوان مثال، معلمان می توانند از دانش آموزان بخواهند که فعالیت هایی را در مدرسه برای محافظت از آب یا جلوگیری از آلودگی آب انجام دهند. یا از روش هایی استفاده کنید که آب را در خانه حفظ می کند.

5. آموزش زیست شناسی به صورت ترکیبی

فصول 10 و 11 و 12 شامل فصولی است که موضوعات آن مربوط به فصول خاصی است و یا ادامه مباحث فصول قبل است. آموزش ترکیبی زیست شناسی به دانش آموزان کمک می کند تا ارتباط بین موضوعات سال های مختلف را درک کنند. این روش همچنین به تثبیت مطالب در ذهن دانش آموزان کمک می کند.

6. در آموزش زیست شناسی، امتحانات ورودی را در نظر بگیرید

در ابتدای مطلب به این نکته نیز اشاره کردیم که زیست شناسی یکی از دروس مهم کنکور تجربی است. بنابراین برای موفقیت در تدریس زیست شناسی ابتدا باید این درس به صورت مفهومی به دانش آموزان آموزش داده شود. پس از درک مفاهیم دوره، تکنیک های تست زنی را به او آموزش دهید.

کاری را که به دانش آموزان محول می کنید ترکیبی از کار مفهومی و آزمایشی در نظر بگیرید. در تکالیف تستی حتما از تست های منابع معتبر و آزمون های ملی تاریخی و سایر تست های استاندارد استفاده کنید.سپس ، سپس ، سپس

drkomacho...
ما را در سایت drkomacho دنبال می کنید

برچسب : نویسنده : دارا توانایی بازدید : 821 تاريخ : دوشنبه 10 مرداد 1401 ساعت: 11:58